Az allergiás tünetek hálójában a por allergia kapcsán

Legtöbb esetben a szeretett otthonunk testesíti meg életünkben a nyugalom szigetét, ahova a mindennapi mókuskerékből kiszakadva vissza tudunk egy kicsit vonulni és élvezni a jól megérdemelt pihenést. Sajnos, azonban előfordul az, hogy az áhított  idillt allergiás panaszok folytonos fellángolása zavarja meg, prüszkölés és tüsszögés vagy épp köhögés formájában. Az esetek nagy részében előfordul, hogy por allergia okozza a kellemetlenségeket az életünkben. 

Ha légúti allergiáról esik szó, a legtöbb embernek alighanem a növényi pollenek jutnak eszünkbe és az állandó tüsszögés és köhögés, amit kiválthat a virágpor. Ezek a panaszok főként a tavaszi-nyári időszakban okozhatnak az arra érzékenyek körében kellemetlen tüneteket, mint orrdugulást például vagy esetleg szem viszketést és torok kaparást is.
Valójában számos más anyag is kiválthat hasonló reakciókat az emberekből, amennyiben belélegezzük őket és ezáltal a szervezetünkbe tudnak jutni. A saját otthonunk különböző pontjain megülő por is többféle allergént tud tartalmazni, ha pedig valamilyen módon felkavarjuk, azok hosszú ideig keringhetnek a beltéri levegőben, hiába takarítjuk rendszeresen is az otthonunkat.
Sőt mi több! Talán nagyon meglepő lehet, de akár egy alapos takarítás, portörlés és porszívózás után is úgy érezhetjük a megjelenő panaszokat, mivel a porrészecskék egy része ilyenkor sem a porzsákban végzi, hanem felszáll a levegőbe.
A pollenek mellett például a penészgombák spórái, a házi kedvencek elhalt és lehullott hámsejtjei, vagy éppen az otthonunkban észrevétlenül megtelepedő házi poratkák ürüléke, és ezek mindegyike jelen lehet a leülepedett porban is. Ha egy kicsit érzékenyek vagyunk, ezek bármelyike tud gondot okozni számunkra.

por-allergia_pic3

Poratka vagy por allergia?

A lakáson belüli allergének közül általában nem is a por, hanem a házi poratka okoz leggyakrabban légúti allergiát. A poratka allergiát a poratka mikroszkopikus méretűre feltöredezett, levegőben szálló beszáradt széklete váltja ki; belélegezve, vagy a bőrünkkel érintkezve.
A panaszok több formában is megjelenhetnek abban az esetben, ha por allergiáról beszélünk.
Egyrészt, például leggyakoribb formában, kiemelten légúti problémák formájában jelentkeznek, allergiás nátha, asztma alakulhat ki. Érzékenyebb emberek esetében a por belélegzése az orrnyálkahártya és a szem kötőhártyájának gyulladását válthatja ki. (Erős könnyezés, szem vörössége, viszketés, orrfolyás, tüsszögés stb.)
Másrészt kialakulhat szárazköhögés, nehéz légzés, fulladási roham is, ami kifejezetten veszélyes lehet, ugyanis a fulladási roham akár pánikrohamhoz is képes vezetni.
Bőrtünetek szempontjából gyakori az ekcéma, a vöröses, száraz  foltok megjelenése a bőrön – ezek többsége éjszaka jelentkezhet, mert a legtöbb allergén az ágyban található, emiatt meglehetősen fontos az alapos takarítás, az ágynemű legalább két-három hetente történő alapos mosása és cserélése.

Érdekes összefüggések a por allergia kapcsán

Egy vizsgálat szerint a por allergia és általánosan bármilyen allergia kapcsán felmerülő panaszok jelentősen rontják az alvás minőségét, és ez összefüggést mutat az allergiás tünetek erősségével. Az alvászavarok pedig fáradtsághoz, nappal is megjelenő álmosság érzethez vezethetnek, ami okán pedig csökkenhet a teljesítőképesség a munkában vagy gyermekek esetében az iskolában. Emiatt így romlik az odafigyelőképesség is és könnyebben megjelenhet a stressz, mely egyéb panaszokhoz vezethet a későbbiekben. Szóval,  ha romlik az alvás minősége, mondhatjuk azt, hogy minden fel tud borulni körülöttünk. Ez összefüggésben lehet depresszióval is. Nem is beszélve arról, hogy az allergiás reakciók folyamatos stresszfaktorként működnek, a bőr állapotáról nem is beszélve, mely egyéb kellemetlenségekkel is járhat, főleg a fiatalok esetében, akik már csak pár pattanás miatt is nagy megpróbáltatások előtt állhatnak az iskolába.

Por allergiás tünetek

A legjellemzőbb por allergia panaszok a következők:

  • Az orrfolyás vagy orrdugulás megjelenése általában a leggyakoribb
  • A tüsszögés
  • A viszkető, könnyező szemek, melyek látási kellemetlenségekkel is járnak
  • gyulladt szemhéjak
  • kapkodó légzés
  • szorító mellkas
  • köhögés és zihálás
  • fulladási rohamok
  • viszkető, sebes bőr megjelenése
por-allergia_pic1

A por allergiás tünetek kezelése

Por allergia esetében előfordulhat keresztallergiás reakció megjelenése rákfélékkel. Ezért, az arra érzékenyeknek figyelniük kell étkezéseik összeállítására is, és szükség esetén el kell kerülni a rákfélék fogyasztását.
Az allergia leggyakoribb  kezelésében sokszor tüneti terápiát végeznek el a páciensen, mely antihisztamin tartalmú gyógyszerek szedése, orrspray és szemcsepp együttes alkalmazásából áll.
A por allergia kezelésében áttörést jelent a poratka allergia immunterápia, mellyel a tünetek akár teljes megszűnését is el lehet érni. A kezelés fájdalommentes, mert az allergén tisztított kivonatát tartalmazó gyógyszer csepp vagy tabletta formájában kerül a szervezetbe. Ez a kezelésmód gyermekek és felnőttek esetében egyaránt sikerrel alkalmazható az eddigi felmérések alapján. Ennek az immunterápiának az ideje megközelítőleg 3-5 év. 

Amennyiben a por allergia állandó, kellemetlen panaszokat okoz, mindenképpen fel kell keresni egy megfelelő szakembert ezzel az üggyel. Vannak esetek, amikor ez nem tűrhet halasztást, ugyanis kezelés nélkül az allergiás tünetek csak halmozódnak és a probléma egyre nagyobb tud lenni!